VARS Cup ovládl tým Habásko-Resl-Marhoul

Hrad Veveří – Sedmnáctý ročník našeho klubového turnaje O pohár města Brna – VARS Cup se letos poprvé hrál na dvou místech současně. Důvodem byla rekonstrukce přilehlé silnice. Dařilo se více těm hráčům, kteří v průběhu dne museli absolvovat přesun ze spodních hřišť, nebo svou výhodu zužitkovaly týmy nalosované do skupin hraných na Příhrádku?

O tom, že letošní ročník VARS Cupu bude poněkud komplikovaný, jsme věděli ještě dřív, než se světem rozšířila zpráva o novém typu koronaviru. Nějakou dobu jsme napřed věřili tomu, že rekonstrukce silnice vedoucí pod hradem náš tradiční turnaj nijak nezasáhne. Když jsme později zjistili, že můžeme počítat maximálně s polovinou spodních hřišť, začali jsme řešit různé alternativy. Jako ideální variantu jsme zvolili osm skupin po šesti týmech, tedy systém, který se již dlouhé roky hraje v Náměšti na Hané. Abychom uspokojili všechny zahraniční i tuzemské zájemce o turnaj, podařilo se nám se stavbou vyjednat uvolnění dalšího prostoru, díky němuž jsme navýšili kapacitu týmů na 60. V tu chvíli ovšem ještě nebylo jasné, že mezinárodní situace a chuť cestovat způsobí úbytek zejména zahraničních týmů. Jako poslední odpadli Maďaři, kteří byli nachystáni na turnaj přijet. Týden před turnajem však zjistili, že by jejich účast při návratu do rodné země znamenala buďto nákup drahého testu, nebo 14denní karanténu, pročež se z letošního ročníku odhlásili.

My jsme tou dobou kalkulovali nad ideálním herním systémem, nejen z hlediska počtu týmů a počtu hřišť, ale také po stránce časové vzhledem ke zkušenostem s velmi pozdním koncem nedávných turnajů. S každým odhlášeným týmem se počet týmů i skupin měnil a nám nezbývalo, než mít nachystaných několik různých variant s předpřipraveným nasazením do děravého pavouka. Den před turnajem se počet týmů ustálil na čísle 54, pro které jsme systém přichystali. Ráno nás však čekalo velmi příjemné překvapení – v komunikaci s Poláky nastal nějaký šum a původně odhlášený tým kolem Liptona nakonec přijel. Z volných hráčů na místě se navíc podařil poskládat ještě jeden tým a tak nakonec do turnaje vstoupilo 56 týmů v 11 skupinách.

Na hráče čekala snídaně ve formě namazaných chlebů a nechyběla ani možnost uvařit si kávu a čaj. U prezentace dostal každý účastník turnaje košonek se speciálním logem k příležitosti 20 let od založení našeho klubu Carreau Brno. Následoval slavnostní nástup a zahájení turnaje jeho ředitelem Ivošem, který hráčům mimo jiné sdělil, že na základě veřejného losování hráči zjistí, zda budou svou skupinu hrát dole v podhradí, nebo na příhrádku, kde bývá zvykem hrát až osmifinále. Při losování byly týmy cizinců nasazeny v samostatném koši, aby se spolu nemohly střetnout již ve skupině. Po losování se většina startovního pole odebrala na spodní hřiště a boje o vítězství v 17. ročníku VARS Cupu mohly začít!

Ještě před začátkem hry se rozestoupila ranní mlha a pohled na modrou oblohu sliboval krásný letní den. Jak to tak bývá, ve skupinových bitvách došlo i na nějaká překvapení, s turnajem se například hned po skupinách rozloučil druhý nasazený tým z Lipníka, mezinárodní tým, jehož součástí byla Verča nebo Jirkův tým. Po dvou prohrách byl téměř na cestě domů i Lipton, který však záhy zjistil, že díky šestičlenné skupině postoupí i ze třetího místa. Po druhém kole si hráči mohli vychutnat také oběd, který byl součástí startovného a jako tradičně ho tvořil řízek s bramborem, případně smažený květák jako bezmasá alternativa. Hráči na horních hřištích si mohli den osladit pomocí palačinek, stánek u spodních hřišť zase nabízel třeba párky v rohlíku.

Po odehrání skupin se hráči, kteří neodjeli domů, přesunuli na horní hřiště – někteří hráli děravé KO 32, jiní čekali na svého soupeře v osmifinále a ti, kteří ze skupin nepostoupili, se těšili na kvalitní zápasy v příjemném prostředí v roli diváků. Z klubových hráčů zůstal ve hře po vypadnutí Verči i Jirky pouze Tomáš, jehož cesta skončila ve čtvrtfinále po těsném souboji s polským týmem Rafala Kaczmarka.

Tou dobou již slunce zapadlo a na hřiště ze všech stran směřovalo umělé osvětlení. S ním si nejlépe poradil tým ve složení Michal Habásko, Jan Resl, Jan Marhoul, který nejprve v semifinále porazil nenasazenou (ale velmi kvalitní) trojici tvořenou Jirkou Korešem ml., Radkem Netušilem a Kubou Rendlou, který se na turnaji objevil po bezmála deseti letech a dlouhá absence na něm téměř nebyla znát, a ve finále potom v těsném finiši přehrál polský triplet pod vedením kapitána Rafala Kaczmarka. Oba finalisté mimochodem své skupiny odehráli pod hradem, což značí, že se nejednalo o nepřekonatelnou překážku. V zápase o třetí místo pak tým Jirky Koreše ml. porazil dva juniory – Michala Zdobinského ml. a Jakuba Maršíka pod vedením Tomáše Klíra, pro které je i 4. místo pěkným úspěchem.

Hráči na stupních vítězů si z turnaje odvezli kromě poháru i bohaté věcné ceny a prize money, všichni čtvrtfinalisté si navíc již tradičně odvezli tričko s logem turnaje. Drobnou pozornost si pak odvezl každý, kdo postoupil ze skupiny. I přes zmíněné organizační komplikace se letošní ročník turnaje O pohár města Brna – VARS Cup vydařil a nyní nezbývá než čekat, jaký model turnaje přinese rok příští.

Stupně vítězů - O pohár města Brna - VARS Cup 2020

1. místo
Michal Habásko (HAVAJ CB)
Jan Marhoul (CdP Loděnice)
Jan Resl (POP Praha)

2. místo
Rafał Kaczmarek (Polsko)
Konrad Broniecki (Polsko)
Krystian Tyrlik (Polsko)

3. místo
Jiří Koreš ml. (HAVAJ CB)
Jakub Rendla (HAVAJ CB)
Radek Netušil (PCBD)

Fotogalerie: Jiří Grepl, Jan Michálek, Ivo Michálek

Tagged with: , ,