Nadvláda domácích týmů v Zemském poháru prolomena

hrad Veveří – Do třetice všeho dobrého se podařilo hostujícímu týmu vybojovat Zemský pohár. Domácí Morava obhájcům vzdorovala statečně a o napínavé chvíle nebyla nouze. Rozhodoval až dodatečný zápas jednotlivců mezi kapitány, a výsledek tak byl ještě těsnější než v předchozím roce.

Zemský pohár je klání, ve kterém se proti sobě staví deset nejlepších hráčů z Čech a 10 nejlepších hráčů z Moravy za předchozí rok dle celostátního žebříčku. Kdysi tradiční soutěž byla po dlouhých 15 letech obnovena v roce 2020, kdy se z vítězství radovala domácí Morava. V dalším ročníku zvítězili opět domácí hráči, ale jelikož se pořadatelství střídá, radovaly se Čechy.

Zatímco moravský tým se sešel v plné sestavě, na české straně se tentokrát množily omluvenky. Původní kapitán Jindra Kauca tak přenechal svou pozici Kubovi Konšelovi, dále byli na řadě Jirka Koreš st. a Honza Marhoul. Nakonec však kapitánství doputovalo až k Petru Vavrovičovi, jehož tým byl i přes citelné oslabení papírovým favoritem. Morava však měla díky výše postavenému kapitánovi výhodu při stavění týmů, kdy hned třikrát z pěti kol mohla nasadit své hráče podle soupeřových sestav.

Termínově i místně byl letošní Zemský pohár spojen s turnajem O pohár města Brna – VARS Cup, který náš klub uspořádal v sobotu na hradě Veveří. Naši hosté tak účast v Zemském poháru spojili se sobotním turnajem, pro organizátory zase bylo výhodou využití připraveného zázemí. Jedná se o jednu z možných cest, kterou se Zemský pohár do budoucna vydá.

Náš klub vyslal do letošních bojů o jednoho hráče více než v předchozím roce – tentokrát nás a celou Moravu reprezentovali Ivoš, Tomáš, Verča, Honza a Jirka. Stejné zastoupení měl i PC Sokol Lipník, oba kluby dohromady dodaly do soutěže rovnou polovinu hráčů.

Sestava Moravy

Ivo Michálek (Carreau Brno) – kapitán
Tomáš Michálek (Carreau Brno)
Veronika Slobodová (Carreau Brno)
Jan Michálek (Carreau Brno)
Zbyněk Jakeš (SKP Hranice VI-Valšovice)
David Bačo (TOP – ORLOVÁ)
Jiří Grepl (Carreau Brno)
Jana Michálková (Kulový blesk Olomouc)
Miloslava Kutá (SKP Hranice VI-Valšovice)
Lenka Svobodová (SKP Hranice VI-Valšovice)

Sestava Čech

Petr Vavrovič ml. (PC Sokol Lipník) – kapitán
Kateřina Froňková (PC Sokol Lipník)
Vojtěch Lukáš (PLUK Jablonec)
Petr Morávek (PC Sokol Lipník)
Petr Fafek (PC Sokol Lipník)
Petr Lukáš (PLUK Jablonec)
Pavel Palas (UBU Únětice)
Milena Krejčínová (SKP Kulová osma)
Michal Zdobinský ml. (PC Sokol Lipník)
Milan Mikyška (SK Sahara Vědomice)

Hráči Moravy a Čech se utkali celkem v pěti kolech, přičemž v rámci každého z nich sehráli souběžně dva zápasy dvojic a dva zápasy trojic. Zatímco v prvním kole to na zápasy skončilo shodně 2:2, ve druhém kole šly Čechy čtyřmi výhrami do velkého trháku. Ještě před obědem se to však radovali zase domácí, kteří čtyřmi výhrami ve třetím kole opět srovnali skóre.

Vzhledem k tomu, že ve čtvrtém a pátém kole se opět projevila vyrovnanost týmů a obě kola skončila shodně 2:2, hlásilo celkové skóre po pěti kolech stav 10:10. Remízou však Zemský pohár skončit nemůže a skóre z jednotlivých zápasů není rozhodující. Na řadu tak přišlo jediné kritérium při rovnosti bodů – zápas kapitánů o 11. vítězný bod. A protože jde o 11. bod, hraje se tento zápas jednotlivců rovněž do 11. Lepší vstup předvedl Ivoš a vypadalo to, že Zemský pohár opět vyhrají domácí. Na moravského kapitána však jakoby dolehla únava z celého herně-pořadatelského víkendu a český kapitán zlepšenou hrou trpělivě došel k těsnému vítězství 11:9.

Oproti loňskému ročníku byl ten letošní vyrovnaný nejen v celkovém výsledku, ale i v individuálních statistikách. Žádnému z hráčů se tentokrát nepovedlo vyhrát všech pět utkání, stejně tak ale nikdo neodešel bez výhry. V každém z týmů se našel jeden hráč, který se radoval čtyřikrát – v týmu Moravy to byl Ivoš, v týmu Čech potom Petr Fafek.

Čechy tak zvítězily podruhé v řadě a pro Moravu jistě bude velkou výzvou překazit svým soupeřům zlatý hattrick!

Tagged with: , , ,