O pohár města Brna poprvé v historii vyhráli Slováci

Brno – Pod hradbami brněnského hradu Veveří zvedli nad hlavu putovní pohár Vars Cupu poprvé za čtrnáctiletou historii Slováci. Triplet Lukáše Tomky, Petra Fratriče a Dominika Ľudvíka ve finále porazil tým českých mladíků ve složení Petr Vavrovič, Jan Charvát a Lukáš Michalička. Bronz si z Brna odváží italský tým.

„Na třetí finálový pokus se to Slovákům konečně podařilo,“ radoval se Michal Stano z vítězství současné slovenské mužské reprezentace. Před nimi se po vítězství natahovali v roce 2009 ještě v areálu Řečkovic Marek Sobolič, Andrej Fratrič a Peter Sedláček, kteří však nakonec podlehli Varanům, a o tři roky později triplet Stano-Lampert-Michalka nedokázal zastavit mladé Švédy od zisku zlatého hattricku.

Štítky na putovním poháru se tak rozrostly o další zahraniční vítěze. Slováci doplnili Skandinávce, Belgičany, Poláky, Maďary a jednoho rodilého Francouze. Jejich triumf se přitom rodil hodně nenápadně, pro zlaté medaile si dokráčeli ve stínu jiných týmů. Vítězství to však nebylo náhodné, Peter Fratrič předvedl svoji aktuální formu už minulý týden na slovenském Centrope, kde vybojoval stříbro.

Na place s mistry světa a Evropy

Mezi 67 trojicemi neměli cestu k celkové výhře vůbec jednoduchou. „Poprvé v historii turnaje zde vítáme dva italské týmy, mezi kterými figurují juniorští mistři světa Gianluca Rattenni a Alessandro Basso, který je zároveň spolu s Lucou Palmerem evropský mistr do 23 let,“ představoval na ranním zahájení jedny z favoritů ředitel turnaje Vladimír Husák. Mezi další dobyvatele hradu Veveří se řadily reprezentační týmy z Česka, Polska či Rakouska nebo triplet vedený francouzským mistrem světa Ericem Sirotem.

Během pětikolového švýcara, který se odehrával pod hradem v lehce pochmurném počasí, předvedli Italové, že budou pro zbylé týmy opravdovou překážkou. Oba triplety squadry azzury totiž neprohrály ani jeden zápas a mezi šestnáct nejlepších týmů postoupily z prvních dvou míst. Naopak největšími smolaři byli Rakušané Thill-Bossard-Viennet, kteří skončili na sedmnáctém místě a s turnajem se loučili předčasně. Mezi hradbami se nepředstavili ani maďarští hráči či jediná zástupkyně Ukrajiny Valentyna Śliż.

Sirotovo čekání na zlato

Poté, co se hráči i organizátoři z Carreau Brno přemístili z podhradí přímo na příhrádek, započaly mezi hradbami vyřazovací souboje, které přinesly mnoho zajímavých a napínavých utkání. Už v šestnáctce se s turnajem musel rozloučit tým Sirot-Konšel-Fuksa, který ani tentokrát neprolomil své prokletí z vrchních hřišť a nezahrál si o medaile.

Další velký favorit vypadl ve čtvrtfinále. Italové Basso-Rattenni-Palmero narazili na české espoirs a sehráli s nimi jedno z nejhezčích utkání dne. Mladí Češi se nezalekli zvučných jmen a útočnou hrou nakonec dokráčeli k nečekanému, leč hřejivému vítězství. Tripletu Vavrovič-Charvát-Michalička nevadilo ani to, že jejich čtvrtý hráč Lubomír Srnský na turnaj vůbec nedorazil. Vzhledem ke změnám v reprezentaci by však patrně stejně nemohli v této čtveřici hrát.

Nenápadná cesta k vítězství

„Je vidět, že se proti Itálii psychicky vysílili a chybí jim energie,“ komentovala semifinále mezi českými nadějemi a polskou mužskou reprezentací Valentyna Śliż, manželka Jędrzeje ŚliżeTen spolu s Tomaszem Lipczyńskim a Marcinem Rutkowskim zachytil úvod zápasu mnohem lépe a zdálo se, že Poláci projdou do finále bez větších potíží. Espoirs však chytili druhý dech, postupně začali předvádět podobný výkon jako proti Italům a nakonec si o zlato zahráli oni.

Mezitím bojovali budoucí vítězové s druhým italským tripletem ve složení Biamonte-Galanti-Castelanna. Na jižany postupně dopadla únava a především zima, na kterou nejsou tolik zvyklí, a Slováci toho dokázali využít. Odehráli velmi dobré utkání a zaslouženě postoupili do finále.

Třetí slovenské zaváhání již tým Tomka-Fratrič-Ľudvík nedopustil a na pomyslném veverském trůnu vystřídal loňské vítěze Jindřicha Kaucu, Jana Resla a Františka Kaplánka. „Pět let jsem obléhal ten proklatý hrad a ani jednou se mi nepodařilo dostat za hradby, ale když už jsem se dostal, tak jsem ho i dobyl. Odteď mě poprosím představovat jako markraběte brněnského a ochránce moravských krajů, knížete brněnského údělu Peter I. Bratský z Horních Uher Prešporský – jmenovaný z Boží vůle královské,“ radoval se z vítězství Peter Fratrič. České naděje se po výborných výkonech musely spokojit s druhou příčku, bronzové medaile vybojovali Italové.

Hráči na prvních čtyřech místech obdrželi poháry, prize money a věcné ceny, na všechny čtvrtfinalisty navíc čekaly turnajové polokošile. Během celého turnaje bylo k dispozici občerstvení včetně mléčných koktejlů či hradních steaků. Byly přichystány stany proti dešti, který se areálu naštěstí vyhnul a hráči si tak mohli vychutnat tvrdý a obtížný terén, kde je potřeba soustředit se na každý hod.

„Některé kluby pořádají více menších turnajů, jiné se soustředí na jeden větší. Některé turnaje mají více pohodovou podobu a jsou přístupné i neregistrovaným hráčům, jiné mají zase více sportovní charakter. Náš klub jde cestou jednoho velkého sportovního turnaje a snažíme se vždy přivézt našim hráčům kvalitní soupeře ze zahraničí. To se, myslím, i letos podařilo,“ shrnul Ivo Michálek myšlenku Vars Cupu – O pohár města Brna. 

1. MÍSTO

Peter Fratrič 
(Slovensko)

Lukáš Tomka 
(Slovensko)

Dominik Ľudvík 
(Slovensko)

2. MÍSTO

Tomasz Lipczyński
(Polsko)

Jedrzej Śliź
(Polsko)

Marcin Rutkowski
(Polsko)

3. MÍSTO

Mattia Biamonte 
(Itálie)

Erik Galanti 
(Itálie)

Lorenzo Castellana 
(Itálie)

Tagged with: ,