Hrad dobyla česká reprezentace

Loni dorazil na Vars Cup, turnaj pořádaný klubem Carreau Brno, francouzský hráč Jordan Carreau a s takovým jménem bylo jasné, kdo vyhraje. Letos ve startovací listině žádné takové „nomen omen“ nebylo, takže se otevřela šance pro jiné týmy. K vítězství naštěstí vždy nestačí jen jméno, ale především um a právě ten předvedli vrchovatě současní reprezentanti Jirkové Korešovi s Radkem Netušilem. Ti si ve finále poradili pro změnu s maďarskou reprezentací v čele s Tamásem Tóthem a zvedli nad hlavu putovní pohár města Brna. Dobře načasovanou formu před blížícím se mistrovstvím Evropy předvedl i polský národní výběr, který skončil na třetím místě.

Loni celý Vars Cup propršel a někteří z vás dost možná ještě dodnes suší své věci. Letos se počasí umoudřilo a nabídlo krásný letní den, který se k pétanque hodí poněkud lépe. Pod hrad Veveří dorazil na šestnáctý ročník maximální počet trojic, tedy 67, které se v pětikolovém švýcaru utkaly o postup „nahoru na hrad“. České hráče doplnili četní cizinci. Přijely reprezentační týmy a kvalitní hráči z Polska, Maďarska a Slovenska, po pár letech se vrátili Němci a Rusové a na hřištích bylo možné potkat také Nizozemce, Ukrajinku, Francouze a Švýcary. A že nešlo o žádná ořezávátka se ukázalo záhy, když ženevský triplet vyhrál základní část.

Dostat se z parkoviště, kde se hrála základní kola, nahoru na hrad měl Rusům symbolicky pomoci Jurij Gagarin, jehož hlava v sovětském kosmonautském skafandru zdobila jejich extravagantní dresy. Nepovedlo se, Rusové dosáhli jen na tři vítězství a nepostoupili. „Co se dá dělat. Nahoře na hradě si ale dáme burčák a budeme sledovat ostatní hráče,“ nepropadal smutku Rus Osokin.

Před branami hradu zůstali také Němci a všechny slovenské týmy. „Po trofeji z rakouského Centrope bychom chtěli i tu brněnskou, ale víme, že to nebude lehké. Přijede spousta kvalitních týmů,“ psal před začátkem turnaje zkušený Maďar Károly Gál, který ale nakonec se svými spoluhráči Lászlem a Kovacsem také skončil v základní části a nenavázal na své vítězství z roku 2011. Tenkrát s ním hrál ještě maďarský ostrostřelec Tamás Tóth, kterému se letos dařilo o poznání lépe.

Z Čechů se podařilo postoupit většině favoritů, největším překvapením asi byl domácí triplet Michálkových, který se po náročných přípravách zmohl jen na jedno vítězství a skončil až na 59. místě.

 

Uspějí Češi, nebo cizinci?

Na Přihrádku letos organizátoři nalajnovali hřiště vedle sebe. Mezi hradbami došlo v šestnáctce ke dvěma vyrovnaným duelům, které se rozsekli až úplně ke konci. V prvním z nich nakonec Martin Pírek s Václavem Valíkem a Vojtěchem Žiakem zdolali Fighters 13:11 a budoucí vítězové se poměrně dlouho namáhali na výhru nad týmem Klír-Preuss O.-Zdobinský mladší.

Ve čtvrtfinále pak předvedl velmi dobrý výkon krumsínský triplet Kaplánek-Juráň-Janeček, který zdolal švýcarský tým. Na vedlejším hřišti se dlouho zdálo, že polský tým v čele se zkušeným Tomaszem Lypczińskim smázne družstvo Martina Pírka s kanárem, ale krumsínsko-albrechtický tým se ještě vzmohl na odpor a začal dotahovat. Nakonec ale na severní sousedy přeci jen nestačil a prohrál 6:13.

Jelikož turnaj rychle odsýpal a Veveřím se rozlil teplý večer, semifinálové zápasy sledovala nebývale velká divácká kulisa. A bylo se na co dívat, oba zápasy totiž byly velmi napínavé. Korešovi s Netušilem sehráli napínavý duel s Poláky, který vyhráli 13:11. Jiří Koreš mladší se v tomto zápase sice trochu trápil na střele, ale zastoupil ho nechybující Radek Netušil. Ve druhém utkání se Čechům tolik nedařilo a krumsínský tým padl s maďarskou reprezentací 5:13.

Brno patří poprvé Korešům s Netušilem

Zatímco semifinále měla náboj, finále na své atraktivitě ztratilo. Vinu na tom mohla nést únava nebo možná jen prostý fakt, že maďarským plasérům se přestalo dařit a tak byly jednotlivé náhozy dost monotónní. Tým Tamáse Tótha, který hrál ve čtyřech, se pokusil zvrátit vývoj utkání střídáním, ale ani to nepomohlo a tak Korešovi s Netušilem mohli poprvé ve svých kariérách zvednout nad hlavu putovní pohár města Brna. Třetí místo vybojovali Poláci. Vítězové obdrželi poháry, prize money a věcné ceny, osm nejlepších týmů pak navíc ještě turnajová trika.

Od roku 2004, kdy se konal první ročník, do roku 2013 se Čechům podařilo zvítězit jen dvakrát, vždy zásluhou hráčů z Varanu Karlovy Vary. Naopak od sezóny 2014 se mezi české hráče vklínili jen Slováci a Francouzi. Nyní opět úřadovali Češi, kterým budeme držet palce na mistrovství Evropy mužů v bulharské Albeně.

Speciální poděkování organizátorů patří lidem mimo klub Carreau Brno, kteří se sami nezištně nabídli a pomohli s likvidací spodního areálu, což pomohlo plynulému chodu turnaje. Díky patří především Tomáši Jirkovskému, Petru Mrázkovi, Janu Károvi, Janě Radoušové a dalším.

1. MÍSTO

Jiří Koreš starší
(PC Havaj)

Jiří Koreš mladší
(PC Havaj)

Radek Netušil
(PCBD)

2. MÍSTO

Tamás Tóth
(Maďarsko)

Csaba Mólnar
(Maďarsko)

Daniel Konya
(Maďarsko)

Zsolt Borbenyi
(Maďarsko)

3. MÍSTO

Tomasz Lipczyński
(Polsko)

Kamil Ladaczek
(Polsko)

Mateusz Wojna
(Polsko)

Tagged with: ,