Čechy vrátily Moravě porážku a získaly Zemský pohár

Hrochův Týnec – Obnovený Zemský pohár proti sobě znovu svedl 10 nejlepších Moravanů a 10 nejlepších Čechů podle celostátního žebříčku z předchozího roku. Dlouho to vypadalo, že dojde až na rozhodující zápas jednotlivců mezi kapitány, nakonec však Čechy potvrdily roli papírového favorita a zvítězily tím nejtěsnějším rozdílem.

Zemský pohár je tradiční klání, ve kterém se proti sobě staví týmy Čech a Moravy. Na kdysi tradiční záležitost se po dlouhých 15 letech podařilo navázat v roce 2020, kdy se z vítězství radovala domácí Morava.

Letošní ročník doznal jistých změn. Tou první byl způsob nasazování jednotlivých sestav. V předchozím ročníku se jednotlivé týmy náhodně losovaly, letos je měly pevně ve svých rukách kapitáni (nejlépe umístění hráči na žebříčku z jednotlivých zemí). Ti stavěli sestavy podle svého uvážení a střídali se v nasazování svých týmů na týmy soupeře. Jelikož Jindra Kauca byl absolutním vítězem žebříčku 2020, nasazovaly Čechy své týmy podle sestav soupeře třikrát z celkových pěti kol.

Druhou změnou bylo místo konání, které by se i pro další ročníky mělo mezi zeměmi pravidelně střídat. Původní záměr byl pořádat letošní ročník 26. 9. v Přítkově, domovské obci kapitána Čech, z časových a geografických důvodů se však Zemský pohár 2021 posunul na 3. 10. do Hrochova Týnce, za což patří dík klubu CHRUPEK Chrudim.

Ani letošní ročník se bohužel neobešel bez omluvenek, kvalifikované hráče se však podařilo nahradit, a oba týmy se tak mohly pyšnit tím téměř nejlepším, co český pétanque nabízí. Z Carreau Brno se do sestavy Moravy dostali Ivoš, Tomáš, Verča a Jirka, což je sice o jednoho méně než v předchozím roce, ale stále jsme společně s PC Sokol Lipník vyslali do Zemského poháru nejvíce zástupců.

Sestava Moravy

Ivo Michálek (Carreau Brno) – kapitán
Tomáš Michálek (Carreau Brno)
Veronika Slobodová (Carreau Brno)
Jiří Grepl (Carreau Brno)
Petr Tománek (SKP Hranice VI-Valšovice)
Vladimír Matuška (Orel Řečkovice)
David Bačo (TOP – ORLOVÁ)
Miloslava Kutá (SKP Hranice VI-Valšovice)
Zbyněk Jakeš (SKP Hranice VI-Valšovice)
Martin Skopal (Kulový blesk Olomouc)

Sestava Čech

Jindřich Kauca (PC Kolová) – kapitán
Petr Vavrovič ml. (PC Sokol Lipník)
Vojtěch Lukáš (PLUK Jablonec)
Lukáš Valenz (VARAN)
Kateřina Froňková (PC Sokol Lipník)
Michal Zdobinský ml. (PC Sokol Lipník)
Jakub Konšel (POP Praha)
Markéta Palicová (PLUK Jablonec)
Lubomír Srnský (1. KPK Vrchlabí)
Blanka Froňková (PC Sokol Lipník)

Hráči Moravy a Čech se utkali celkem v pěti kolech, přičemž v rámci každého z nich sehráli souběžně dva zápasy dvojic a dva zápasy trojic. V dopoledních zápasech se ukázala vyrovnanost obou týmů, když první i druhé kolo skončilo shodně dvěma výhrami na každé straně. Ani výborný oběd, na který se hráči přesunuli do nedaleké restaurace, nezměnil rozložení sil a i třetí kolo skončilo remízou 2:2.

Ve čtvrtém kole však došlo ke zvratu, když se Moravě podařilo vyhrát jen jedno utkání, a Čechy tak odskočily do trháku. V posledním pátém kole tedy na Moravu čekal nelehký úkol – otočit výhrami všech zápasů dosavadní průběh nebo alespoň třemi výhrami vyrovnat a fandit svému kapitánovi v rozhodujícím zápase. Přestože po rychlém kanáru v zápase dvojic to díky nadějnému průběhu ostatních zápasů vypadalo na pořádné drama, Čechy nakonec neponechaly nic náhodě a vítězstvím dvou utkání stanovily výsledné skóre na 11:9.

Přestože v Zemském poháru rozhoduje týmový výsledek, neztratili se naši zástupci ani v individuální statistice. Nejlepší z našeho klubu a z celé Moravy byla Verča, která vyhrála čtyři své zápasy. Absolutním vítězem Zemského poháru 2021 se však stal Petr Vavrovič ml. z týmu Čech, který jako jediný dokázal zvítězit ve všech pěti zápasech.

Obhajoba vítězství se Moravě těsně nepodařila a potvrdilo se tak pravidlo, že v Zemském poháru vždy vítězí domácí země. Pro nás je to tedy výzva do dalšího ročníku!

Tagged with: , , ,